Endişe Yarattı: 5 Saniyede Bir Ekran Görüntüsü Alıyor

Microsoft’un yeni yapay zeka programı Recall, kullanıcıların ekran görüntülerini her beş saniyede bir alarak siber güvenlik uzmanları arasında endişe yaratıyor. Program, kullanıcıların adımlarını takip etmelerine yardımcı olabileceği iddiasıyla öne çıksa da, veri gizliliği konusunda ciddi endişelere neden oluyor.

Yapay zeka ve gizlilik danışmanı Dr. Kris Shrishak, Recall’un insanlar üzerinde caydırıcı bir etkiye sahip olabileceğini belirtiyor. Program, ekran görüntülerindeki anahtar terimleri ve kelimeleri okuyabiliyor ve kullanıcıların geçmişlerinde arama yapmak için fotoğraf, kelime öbeği veya bağlantı girdiğinde bu verileri tarayıp ilgili ekran görüntüleriyle eşleştirebiliyor.

MİCROSOFT’UN TANITIMI VE GÜVENCE VERME ÇABASI

Microsoft, Recall’u tanıtırken kullanıcıların geçmişlerini tekrar izlemelerine yardımcı olabileceği ve sonuçları otomatik olarak sıralayabileceği özellikleriyle övünüyor. Ancak, veri gizliliği uzmanları ve hükümet yetkilileri, programın potansiyel veri sızıntısı riskinden dolayı endişeli.

KULLANICI KONTROLÜ VE ENDİŞELER

Kullanıcı Kontrolü ve Endişeler
Microsoft, Recall’un kullanıcıların kontrolünde olduğunu savunsa da, endişeler devam ediyor. Veri ve gizlilik uzmanı Daniel Tozer, programın kullanıcıların işverenine ait veya gizli bilgileri içerebilecek ekran görüntülerini kaydedebileceği konusunda uyarıyor. Microsoft ise stratejik olarak hangi uygulamaları ve web sitelerini hariç tutmak istediklerini seçebileceklerini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir