Kiracılar Dikkat: Zam Sınırı Kalktı TÜFE Bilmecesi Çözüldü!

1 Temmuz itibariyle kirada yüzde 25 zam sınır kalktı. Bu haber en çok kiracıları üzdü. 1 Temmuz’un ardından ikinci bir zam yapılıp yapılmayacağını merak eden kiracılar bu sorunun cevabını arıyor.

Konuya ilişkin son nokta koyuldu. Kiralarda ikinci bir zam yapılacak mı belli oldu.

KİRA TEFE TÜFE’YE GÖRE BELİRLENİR

Avukat Aslıcan Özgür İleli, 1 Temmuzdan sonra yenilenen sözleşmelerde ise, artış şartı olarak 12 aylık ortalama tüfe oranı yazıyorsa yeni dönem kira bedeli buna göre belirlenecektir. Önemli ayrıntı kira sözleşmelerinde TEFE-TÜFE ortalaması yazılmasıdır. Sözleşmede kira artış bedelinin TEFE-TÜFE ortalamasına göre yapılacağı yazıyorsa bu madde geçersiz olmaktadır.

Ülkemizde bu ortalamalar genelde TÜFE’yi aştığından bu madde geçersiz hale gelmektedir. Kiracıların Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında artış yapmasında, Borçlar Kanunu gereğince herhangi bir hukuki engel yoktur’’ dedi.

2. DEFA KİRA ARTIŞI YAPILABİLİR Mİ?

Avukat Aslıcan Özgür İleli, son olarak önemli bir uyarıda bulundu ve ‘’Genellikle bir yıl olarak imzalanan konut kira sözleşmelerin de sadece bu sürenin ardından artış talep edilebilir. Örnek vermek gerekirse; yenilenen kira dönemi Mayıs 2024 olan bir konut kira sözleşmesinde kira artışı yüzde 25 olarak yapılmış ve kanunen 1 Temmuzdan sonra tekrar yapılması kanuna ve usule aykırı olup, artış için mayıs 2025 olan yeni kira dönemi beklenmesi gerekmektedir’’ diye belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir